Vishay/Dale RN65C5111BBSL
RN65C5111BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5111BBSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5111BBSL.pdf
Availability of RN65C5111BBSL
QUANTITY
RN65C5111BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5111BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C5111BBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5111BBSL
Related LinksRN65C5, RN65C5111BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5111BBSL Details Description
Related parts for RN65C5111BBSL
FAN BLOWER 204X232MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M12 5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
RES 40K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
26CKT PICOFLEX 220MM LONG datasheet.pdf