Vishay/Dale RN65C5301BBSL
RN65C5301BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5301BBSL
Brief Description
RES 5.3K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5301BBSL.pdf
Availability of RN65C5301BBSL
QUANTITY
RN65C5301BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5301BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C5301BBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5301BBSL
Related LinksRN65C5, RN65C5301BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5301BBSL Details Description
Related parts for RN65C5301BBSL
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
NON INSL BUTTED SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf