Vishay/Dale RN65C5361FBSL
RN65C5361FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5361FBSL
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5361FBSL.pdf
Availability of RN65C5361FBSL
QUANTITY
RN65C5361FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5361FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C5361FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5361FBSL
Related LinksRN65C5, RN65C5361FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5361FBSL Details Description
Related parts for RN65C5361FBSL
IC AMP RGB VIDEO SYSTEM 20-DIP datasheet.pdf
RES TEMP SENS 100 OHM 5% 1/32W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.17VC P600 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
EN SW PART WASHER datasheet.pdf
TOP MOUNT 8 OUTLET PNP 20M datasheet.pdf
CONN HDR 31POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf