Vishay/Dale RN65C5361FRE6
RN65C5361FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5361FRE6
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5361FRE6.pdf
Availability of RN65C5361FRE6
QUANTITY
RN65C5361FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5361FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C5361FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5361FRE6
Related LinksRN65C5, RN65C5361FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5361FRE6 Details Description
Related parts for RN65C5361FRE6
RES 30 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 76POS R/A datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.3A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
LLE LIQUID LEVEL SENSOR datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 100VDC AXIAL datasheet.pdf