Vishay/Dale RN65C56R0FB14
RN65C56R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C56R0FB14
Brief Description
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C56R0FB14.pdf
Availability of RN65C56R0FB14
QUANTITY
RN65C56R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C56R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C56R0FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C56R0FB14
Related LinksRN65C5, RN65C56R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C56R0FB14 Details Description
Related parts for RN65C56R0FB14
VARISTOR 185V 8KA CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 33W OUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB QZROM 80QFP datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 388K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf
USB CABLE ASSEMBLY 8" datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf