Vishay/Dale RN65C56R2FRE6
RN65C56R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C56R2FRE6
Brief Description
RES 56.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C56R2FRE6.pdf
Availability of RN65C56R2FRE6
QUANTITY
RN65C56R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C56R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C56R2FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C56R2FRE6
Related LinksRN65C5, RN65C56R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C56R2FRE6 Details Description
Related parts for RN65C56R2FRE6
IDC CABLE - HKC64H/AE64M/HPK64H datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 2812 datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X36 6NS 128-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 BK 500' datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf