Vishay/Dale RN65C5762FRE6
RN65C5762FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5762FRE6
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5762FRE6.pdf
Availability of RN65C5762FRE6
QUANTITY
RN65C5762FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5762FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C5762FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5762FRE6
Related LinksRN65C5, RN65C5762FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5762FRE6 Details Description
Related parts for RN65C5762FRE6
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 3.6A 16HTSSOP datasheet.pdf
SSR GNR 45MM 480VAC 180-280VAC datasheet.pdf
IC SRL PROGR CLK SOURCE 16-SOIC datasheet.pdf
RES 165 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DO201AA datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SPRG TERM BLOCK NS 508MM 3P GRN datasheet.pdf
OSC MEMS 66.4860MHZ CMOS SMD datasheet.pdf