Vishay/Dale RN65C5762FRE6
RN65C5762FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5762FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5762FRE6.pdf
Availability of RN65C5762FRE6
QUANTITY
RN65C5762FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5762FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C5762FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5762FRE6
Related LinksRN65C5, RN65C5762FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5762FRE6 Details Description
Related parts for RN65C5762FRE6
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 16DFN datasheet.pdf
IC CTLR PWM CURRENT MODE 8-SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER 2A 12DFN datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
L-TEK F 14POS SIL CBL CONN datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf