Vishay/Dale RN65C5842DB14
RN65C5842DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5842DB14
Brief Description
RES 58.4K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5842DB14.pdf
Availability of RN65C5842DB14
QUANTITY
RN65C5842DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5842DB14
Internal Part NumberEIS-RN65C5842DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)58.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5842DB14
Related LinksRN65C5, RN65C5842DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5842DB14 Details Description
Related parts for RN65C5842DB14
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SMINI5 datasheet.pdf
FUSE CLIP BLADE 20A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 26AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 20ppm 18pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf