Vishay/Dale RN65C5901FB14
RN65C5901FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5901FB14
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5901FB14.pdf
Availability of RN65C5901FB14
QUANTITY
RN65C5901FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5901FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C5901FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5901FB14
Related LinksRN65C5, RN65C5901FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5901FB14 Details Description
Related parts for RN65C5901FB14
EVAL KIT FOR MAX16803 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf