Vishay/Dale RN65C6040FR36
RN65C6040FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6040FR36
Brief Description
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6040FR36.pdf
Availability of RN65C6040FR36
QUANTITY
RN65C6040FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6040FR36
Internal Part NumberEIS-RN65C6040FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6040FR36
Related LinksRN65C6, RN65C6040FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6040FR36 Details Description
Related parts for RN65C6040FR36
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 12IN datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SMINI5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 54.9 OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.6A 400 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf