Vishay/Dale RN65C6042DBSL
RN65C6042DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6042DBSL
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6042DBSL.pdf
Availability of RN65C6042DBSL
QUANTITY
RN65C6042DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6042DBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C6042DBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6042DBSL
Related LinksRN65C6, RN65C6042DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6042DBSL Details Description
Related parts for RN65C6042DBSL
IC OPAMP GP 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
GDT 1200V 500V THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 2.5V 10% 2924 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT KINK PIN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
BIT HEX 2.5MM 0.98" datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.45A 64 MOHM datasheet.pdf