Vishay/Dale RN65C60R4FB14
RN65C60R4FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C60R4FB14
Brief Description
RES 60.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C60R4FB14.pdf
Availability of RN65C60R4FB14
QUANTITY
RN65C60R4FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C60R4FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C60R4FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C60R4FB14
Related LinksRN65C6, RN65C60R4FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C60R4FB14 Details Description
Related parts for RN65C60R4FB14
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 350MA SC73 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IND PB ILLUM SQ GRAY AMBER 24V datasheet.pdf
APPLIANCE INLET W/ FLTR 4A M5 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf