Vishay/Dale RN65C6340FRSL
RN65C6340FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6340FRSL
Brief Description
RES 634 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6340FRSL.pdf
Availability of RN65C6340FRSL
QUANTITY
RN65C6340FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6340FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C6340FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6340FRSL
Related LinksRN65C6, RN65C6340FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6340FRSL Details Description
Related parts for RN65C6340FRSL
RES SMD 3.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 180 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 4KV X7R 3640 datasheet.pdf
SENS 1000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf