Vishay/Dale RN65C63R4FB14
RN65C63R4FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C63R4FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 63.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C63R4FB14.pdf
Availability of RN65C63R4FB14
QUANTITY
RN65C63R4FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C63R4FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C63R4FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C63R4FB14
Related LinksRN65C6, RN65C63R4FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C63R4FB14 Details Description
Related parts for RN65C63R4FB14
STRAIN RELIEF 14POS SOCKET CONN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 10POS datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
1-1/2 INCH HST BLACK 200/6" PKG datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER WR-CONNECTOR datasheet.pdf
LED 3000K 80CRI LM561B datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf