Vishay/Dale RN65C6491FB14
RN65C6491FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6491FB14
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6491FB14.pdf
Availability of RN65C6491FB14
QUANTITY
RN65C6491FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6491FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C6491FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6491FB14
Related LinksRN65C6, RN65C6491FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6491FB14 Details Description
Related parts for RN65C6491FB14
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf