Vishay/Dale RN65C6652FB14
RN65C6652FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6652FB14
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6652FB14.pdf
Availability of RN65C6652FB14
QUANTITY
RN65C6652FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6652FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C6652FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6652FB14
Related LinksRN65C6, RN65C6652FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6652FB14 Details Description
Related parts for RN65C6652FB14
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 15POS 15AU datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 20K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V ISOPLUS264 datasheet.pdf
RES 250 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 481K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf