Vishay/Dale RN65C6983FRSL
RN65C6983FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6983FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 698K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6983FRSL.pdf
Availability of RN65C6983FRSL
QUANTITY
RN65C6983FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6983FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C6983FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6983FRSL
Related LinksRN65C6, RN65C6983FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6983FRSL Details Description
Related parts for RN65C6983FRSL
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
ENDPLATE 1.5MM PA VIOLET ZDU/ZTR datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 115FBGA datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A TO257 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-4848-B datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf