Vishay/Dale RN65C7961BBSL
RN65C7961BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C7961BBSL
Brief Description
RES 7.96K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C7961BBSL.pdf
Availability of RN65C7961BBSL
QUANTITY
RN65C7961BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C7961BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C7961BBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C7961BBSL
Related LinksRN65C7, RN65C7961BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C7961BBSL Details Description
Related parts for RN65C7961BBSL
PANEL SIDE 49X16X0.05" GREY 1/PR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS 90DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5 LVDS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf