Vishay/Dale RN65C8061BRSL
RN65C8061BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8061BRSL
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8061BRSL.pdf
Availability of RN65C8061BRSL
QUANTITY
RN65C8061BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8061BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C8061BRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8061BRSL
Related LinksRN65C8, RN65C8061BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8061BRSL Details Description
Related parts for RN65C8061BRSL
IC PWR MOSFET DRIVER N-CH 14-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 160MA 3.8 OHM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
TV 46C MIXED SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf