Vishay/Dale RN65C8062FB14
RN65C8062FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8062FB14
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8062FB14.pdf
Availability of RN65C8062FB14
QUANTITY
RN65C8062FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8062FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C8062FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8062FB14
Related LinksRN65C8, RN65C8062FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8062FB14 Details Description
Related parts for RN65C8062FB14
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
SENS PROX M5 1MM DC3W-NC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 0.8A MCPH3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF UHF LDMOS 650W SOT539A datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
VARISTOR 108V 3KA DISC 10MM datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf