Vishay/Dale RN65C8062FBSL
RN65C8062FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8062FBSL
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8062FBSL.pdf
Availability of RN65C8062FBSL
QUANTITY
RN65C8062FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8062FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C8062FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8062FBSL
Related LinksRN65C8, RN65C8062FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8062FBSL Details Description
Related parts for RN65C8062FBSL
IC HEX INVERTER DIP14 datasheet.pdf
IC MIXER 10MHZ-4GHZ UP/DWN 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #36 datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf