Vishay/Dale RN65C80R6DBSL
RN65C80R6DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C80R6DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C80R6DBSL.pdf
Availability of RN65C80R6DBSL
QUANTITY
RN65C80R6DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C80R6DBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C80R6DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C80R6DBSL
Related LinksRN65C8, RN65C80R6DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C80R6DBSL Details Description
Related parts for RN65C80R6DBSL
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 3/8" CERMET TH datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf