Vishay/Dale RN65C8251BBSL
RN65C8251BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8251BBSL
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8251BBSL.pdf
Availability of RN65C8251BBSL
QUANTITY
RN65C8251BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8251BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C8251BBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8251BBSL
Related LinksRN65C8, RN65C8251BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8251BBSL Details Description
Related parts for RN65C8251BBSL
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
IC PLD 8MC 15NS 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
D4SL-N4GFA-D4N datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf