Vishay/Dale RN65C8251FRE6
RN65C8251FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8251FRE6
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8251FRE6.pdf
Availability of RN65C8251FRE6
QUANTITY
RN65C8251FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8251FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C8251FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8251FRE6
Related LinksRN65C8, RN65C8251FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8251FRE6 Details Description
Related parts for RN65C8251FRE6
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ARRAY 27PF 100V NP0 0508 datasheet.pdf
OSC XO 11.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .380" datasheet.pdf
20POSSL156CONTACTRETAINER datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
TXRX DWDM 4GBPS APD SFP datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf