Vishay/Dale RN65C8253FBSL
RN65C8253FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8253FBSL
Brief Description
RES 825K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8253FBSL.pdf
Availability of RN65C8253FBSL
QUANTITY
RN65C8253FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8253FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C8253FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8253FBSL
Related LinksRN65C8, RN65C8253FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8253FBSL Details Description
Related parts for RN65C8253FBSL
IC FPGA 95 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 50MA 3HSIP datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY ON 24VDC PCB datasheet.pdf
BOOK S LAM WRITEON WHT 1.56"10PK datasheet.pdf
SOFTWARE CD PPP MOD VERSION 2 datasheet.pdf
CAP ALUM 85UF 450V AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 180V 15A TO263AB datasheet.pdf
RES 68K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
VIRTEX-7 FPGA VC7203 EVAL KIT datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf