Vishay/Dale RN65C82R5FRE6
RN65C82R5FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C82R5FRE6
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C82R5FRE6.pdf
Availability of RN65C82R5FRE6
QUANTITY
RN65C82R5FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C82R5FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C82R5FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C82R5FRE6
Related LinksRN65C8, RN65C82R5FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C82R5FRE6 Details Description
Related parts for RN65C82R5FRE6
TRANS NPN 90V 10A TO220FP datasheet.pdf
TEST CLIP 100PIN TQFP .5MM PITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 515FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf