Vishay/Dale RN65C9090BB14
RN65C9090BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C9090BB14
Brief Description
RES 909 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C9090BB14.pdf
Availability of RN65C9090BB14
QUANTITY
RN65C9090BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C9090BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C9090BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)