Vishay/Dale RN65C9091FB14
RN65C9091FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C9091FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C9091FB14.pdf
Availability of RN65C9091FB14
QUANTITY
RN65C9091FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C9091FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C9091FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C9091FB14
Related LinksRN65C9, RN65C9091FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C9091FB14 Details Description
Related parts for RN65C9091FB14
CONN JACK STANDARD INSULATED YEL datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 96POS SOLD HOLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 60V TO-269AA datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1000W datasheet.pdf
SENSOR FLOAT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf