Vishay/Dale RN65C93R1BB14
RN65C93R1BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C93R1BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 93.1 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C93R1BB14.pdf
Availability of RN65C93R1BB14
QUANTITY
RN65C93R1BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C93R1BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C93R1BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C93R1BB14
Related LinksRN65C9, RN65C93R1BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C93R1BB14 Details Description
Related parts for RN65C93R1BB14
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf