Vishay/Dale RN65C93R1BB14
RN65C93R1BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C93R1BB14
Brief Description
RES 93.1 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C93R1BB14.pdf
Availability of RN65C93R1BB14
QUANTITY
RN65C93R1BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C93R1BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C93R1BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C93R1BB14
Related LinksRN65C9, RN65C93R1BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C93R1BB14 Details Description
Related parts for RN65C93R1BB14
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO STEREO DIFF 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf