Vishay/Dale RN65C9763FRE6
RN65C9763FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C9763FRE6
Brief Description
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C9763FRE6.pdf
Availability of RN65C9763FRE6
QUANTITY
RN65C9763FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C9763FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C9763FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C9763FRE6
Related LinksRN65C9, RN65C9763FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C9763FRE6 Details Description
Related parts for RN65C9763FRE6
CAP ALUM 390UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 42POS 5.08MM datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR26B/AE26M/AKR26B datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf