Vishay/Dale RN65D1031FB14
RN65D1031FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1031FB14
Brief Description
RES 1.03K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1031FB14.pdf
Availability of RN65D1031FB14
QUANTITY
RN65D1031FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1031FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D1031FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.03k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)