Vishay/Dale RN65D1073FB14
RN65D1073FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1073FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 107K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1073FB14.pdf
Availability of RN65D1073FB14
QUANTITY
RN65D1073FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1073FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D1073FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1073FB14
Related LinksRN65D1, RN65D1073FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1073FB14 Details Description
Related parts for RN65D1073FB14
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 5V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf