Vishay/Dale RN65D1101FB14
RN65D1101FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1101FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1101FB14.pdf
Availability of RN65D1101FB14
QUANTITY
RN65D1101FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1101FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D1101FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1101FB14
Related LinksRN65D1, RN65D1101FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1101FB14 Details Description
Related parts for RN65D1101FB14
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1PL 6.3MM QC SCREW datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
AM60565-7 BLADE REAR INSERTION datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
AH1 SWITCH 2MM SIM ROLLER LVR datasheet.pdf