Vishay/Dale RN65D1151FBSL
RN65D1151FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1151FBSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1151FBSL.pdf
Availability of RN65D1151FBSL
QUANTITY
RN65D1151FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1151FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D1151FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1151FBSL
Related LinksRN65D1, RN65D1151FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1151FBSL Details Description
Related parts for RN65D1151FBSL
RES SMD 910K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-41V 2.45A datasheet.pdf
CONN DIN C/2 FEMALE 32CKT datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA DL STACK GR datasheet.pdf
IC GATE DVR DUAL 2A 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf