Vishay/Dale RN65D1200FB14
RN65D1200FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1200FB14
Brief Description
RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1200FB14.pdf
Availability of RN65D1200FB14
QUANTITY
RN65D1200FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1200FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D1200FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1200FB14
Related LinksRN65D1, RN65D1200FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1200FB14 Details Description
Related parts for RN65D1200FB14
IDC CABLE-ASN10A/ AE10G / X datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SERIALIZER VID DGTL 64-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V S2H 0805 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf