Vishay/Dale RN65D1240FBSL
RN65D1240FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1240FBSL
Brief Description
RES 124 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1240FBSL.pdf
Availability of RN65D1240FBSL
QUANTITY
RN65D1240FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1240FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D1240FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1240FBSL
Related LinksRN65D1, RN65D1240FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1240FBSL Details Description
Related parts for RN65D1240FBSL
TVS DIODE 75VWM 121VC SMA datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT CTRLR 10WDFN datasheet.pdf
THERMISTORS-STANDARD GLASS PROBE datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 600A 3TOWER datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.1A 56.7 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf