Vishay/Dale RN65D1331FB14
RN65D1331FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1331FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1331FB14.pdf
Availability of RN65D1331FB14
QUANTITY
RN65D1331FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1331FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D1331FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1331FB14
Related LinksRN65D1, RN65D1331FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1331FB14 Details Description
Related parts for RN65D1331FB14
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
OPERATOR BUTTON - 40MM RE datasheet.pdf