Vishay/Dale RN65D14R3FRSL
RN65D14R3FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D14R3FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D14R3FRSL.pdf
Availability of RN65D14R3FRSL
QUANTITY
RN65D14R3FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D14R3FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D14R3FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D14R3FRSL
Related LinksRN65D1, RN65D14R3FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D14R3FRSL Details Description
Related parts for RN65D14R3FRSL
HEATSINK TO-220 VERT MNT .95" datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC CMOS HEX INVERTER 20V 14-DIP datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 400V 35A MB datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
IC VOLTAGE REF DDR 3.6V TSOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 95K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf