Vishay/Dale RN65D1540FRSL
RN65D1540FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1540FRSL
Brief Description
RES 154 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1540FRSL.pdf
Availability of RN65D1540FRSL
QUANTITY
RN65D1540FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1540FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D1540FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1540FRSL
Related LinksRN65D1, RN65D1540FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1540FRSL Details Description
Related parts for RN65D1540FRSL
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOTSWAP DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR L6563 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 70A 800V FO-T-A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 315MA 1 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf