Vishay/Dale RN65D1542FRE6
RN65D1542FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1542FRE6
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1542FRE6.pdf
Availability of RN65D1542FRE6
QUANTITY
RN65D1542FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1542FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D1542FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1542FRE6
Related LinksRN65D1, RN65D1542FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1542FRE6 Details Description
Related parts for RN65D1542FRE6
CONN HEADER VERT 6POS .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 5A PCB datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RC NETWORK 100 OHM 100PF 10-SIP datasheet.pdf
LED PANEL IND SNAP-IN datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 46POS datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf