Vishay/Dale RN65D1650FBSL
RN65D1650FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1650FBSL
Brief Description
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1650FBSL.pdf
Availability of RN65D1650FBSL
QUANTITY
RN65D1650FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1650FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D1650FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1650FBSL
Related LinksRN65D1, RN65D1650FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1650FBSL Details Description
Related parts for RN65D1650FBSL
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf