Vishay/Dale RN65D1654FB14
RN65D1654FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1654FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.65M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1654FB14.pdf
Availability of RN65D1654FB14
QUANTITY
RN65D1654FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1654FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D1654FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1654FB14
Related LinksRN65D1, RN65D1654FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1654FB14 Details Description
Related parts for RN65D1654FB14
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 100V 12A DO4 datasheet.pdf
LED 22MM RED 12V SOLDER datasheet.pdf
LED LUXEON S SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 330NF5%275VAC RADIAL datasheet.pdf