Vishay/Dale RN65D1654FB14
RN65D1654FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1654FB14
Brief Description
RES 1.65M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1654FB14.pdf
Availability of RN65D1654FB14
QUANTITY
RN65D1654FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1654FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D1654FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1654FB14
Related LinksRN65D1, RN65D1654FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1654FB14 Details Description
Related parts for RN65D1654FB14
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V .115A datasheet.pdf