Vishay/Dale RN65D16R2FRE6
RN65D16R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D16R2FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D16R2FRE6.pdf
Availability of RN65D16R2FRE6
QUANTITY
RN65D16R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D16R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D16R2FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D16R2FRE6
Related LinksRN65D1, RN65D16R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D16R2FRE6 Details Description
Related parts for RN65D16R2FRE6
IC MOTHERBRD PWR SUPPLY 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 58POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 7POS PCB datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
NES GAMEPAD CONTROLLER ADAPTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
IC TXRX QUAD T1/E1/J1 BGA datasheet.pdf
508 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf