Vishay/Dale RN65D1741FRE6
RN65D1741FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1741FRE6
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1741FRE6.pdf
Availability of RN65D1741FRE6
QUANTITY
RN65D1741FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1741FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D1741FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1741FRE6
Related LinksRN65D1, RN65D1741FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1741FRE6 Details Description
Related parts for RN65D1741FRE6
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ENTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
KIT MOTOR CTRL TMS570 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf