Vishay/Dale RN65D1802FB14
RN65D1802FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1802FB14
Brief Description
RES 18K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1802FB14.pdf
Availability of RN65D1802FB14
QUANTITY
RN65D1802FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1802FB14
Internal Part NumberEIS-RN65D1802FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1802FB14
Related LinksRN65D1, RN65D1802FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1802FB14 Details Description
Related parts for RN65D1802FB14
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CLK SOURCE SER PROGR 28-QSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 10-40VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf