Vishay/Dale RN65D1823FRE6
RN65D1823FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1823FRE6
Brief Description
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1823FRE6.pdf
Availability of RN65D1823FRE6
QUANTITY
RN65D1823FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1823FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D1823FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1823FRE6
Related LinksRN65D1, RN65D1823FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1823FRE6 Details Description
Related parts for RN65D1823FRE6
HANDLE .625X.281" 10-32THR ALUM datasheet.pdf
HALF CLAMP INSUL .437" DIA STEEL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTLR MLT CONFG PWM 16SO datasheet.pdf
RIVET PUSH 0.540" ACETAL BLACK datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC DISPL CTLR VERT DEFL TO220-7H datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf