Vishay/Dale RN65D2051FR36
RN65D2051FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2051FR36
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2051FR36.pdf
Availability of RN65D2051FR36
QUANTITY
RN65D2051FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2051FR36
Internal Part NumberEIS-RN65D2051FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2051FR36
Related LinksRN65D2, RN65D2051FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2051FR36 Details Description
Related parts for RN65D2051FR36
RES 430K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3048V/H1501TR 2" datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
USB 2.0 A TO MICRO-USB B 6' datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf